Massor av snygga UI-tweaks upptäckts i den läckta Windows 10 Build 10125

Lästid ikon 1 min. läsa

Läsare hjälper till att stödja MSpoweruser. Vi kan få en provision om du köper via våra länkar. Verktygstipsikon

Läs vår informationssida för att ta reda på hur du kan hjälpa MSPoweruser upprätthålla redaktionen Läs mer

Tidigare idag rapporterade vi att Windows 10 Build 10125-skärmdumpar läckte ut online. Vi täckte om några av de stora förändringarna som sågs på konstruktionen, inklusive de uppdaterade ikonerna och bakåtknappsfunktion i surfplatteläge. Det finns också massor av små UI-justeringar i bygget. Hitta några av dem nedan,

1) Jumplists i aktivitetsfältet har ingen ny design. Det är nu beröringsvänligt och har ett modernt utseende.

Windows 10 Build 10125 UI Tweaks 2

2) Hamburgermenyikonen på startskärmen kan nu meddela att nya appar har installerats med hjälp av en indikator. Kolla in det i bilden nedan.

Windows 10 Build 10125 UI Tweaks

3) Datum och tid har nu ett raffinerat utseende.Windows 10 Build 10125 UI Tweaks 3

4) Förloppsindikatorn som visas i aktivitetsfältsikonen flyttas nu från botten till toppen istället för från vänster till höger.Windows 10 Build 10125 UI Tweaks 1

Källa: roman

Mer om ämnena: Build 10125, ladda ner, läckt, Skärmbilder, Uppdaterade ikoner, Windows 10, Build Windows 10 10125