Massor av snygga UI-tweaks upptäckts i den läckta Windows 10 Build 10125
1 min. läsa
Publicerad den
Läs vår informationssida för att ta reda på hur du kan hjälpa MSPoweruser upprätthålla redaktionen Läs mer
Tidigare idag rapporterade vi att Windows 10 Build 10125-skärmdumpar läckte ut online. Vi täckte om några av de stora förändringarna som sågs på konstruktionen, inklusive de uppdaterade ikonerna och bakåtknappsfunktion i surfplatteläge. Det finns också massor av små UI-justeringar i bygget. Hitta några av dem nedan,
1) Jumplists i aktivitetsfältet har ingen ny design. Det är nu beröringsvänligt och har ett modernt utseende.
2) Hamburgermenyikonen på startskärmen kan nu meddela att nya appar har installerats med hjälp av en indikator. Kolla in det i bilden nedan.
3) Datum och tid har nu ett raffinerat utseende.
4) Förloppsindikatorn som visas i aktivitetsfältsikonen flyttas nu från botten till toppen istället för från vänster till höger.
Källa: roman