Az Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága nemet mond az indokolatlan helykeresésre

Olvasási idő ikonra 2 perc olvas

Az olvasók segítenek az MSpoweruser támogatásában. Kaphatunk jutalékot, ha a linkjeinken keresztül vásárol. Eszköztipp ikon

A Legfelsőbb Bíróság nemrég hozott új ítéletet, amely megtiltja a helymeghatározási adatok rendőrség általi indokolatlan lefoglalását.

A Carpenter kontra Egyesült Államok ügyben 5–4 arányban döntöttek, csekély mértékben, és arra a kérdésre, hogy a felhasználó elvárhatja-e ésszerűen a magánélet védelmét egy harmadik fél birtokában lévő helyadatokkal kapcsolatban. Ez a negyedik módosítási védelmet váltaná ki, ha a bíróság igenlő döntést hozna.

„Tekintettel a mobiltelefonok helymeghatározási nyilvántartásának egyedi természetére, az a tény, hogy az információt egy harmadik fél birtokolja, önmagában nem küszöböli ki a felhasználónak a negyedik módosítás védelmére vonatkozó igényét” – mondta John Roberts főbíró a többség véleményében. Úgy ítélték meg, hogy a rendőrség által megszerzett helyadatoknak általában megfontolt keresésnek kell lenniük – mivel ez magánjellegű információ –, amely valószínűsíthető okok miatt szükségessé teszi az ilyen nyilvántartások megszerzését. A helymeghatározási adatok rendkívül érzékenyek, és „egy személy fizikai jelenlétét több éven keresztül minden nap, minden pillanatban összeállítják”. mondta a bíróság.

"Ez egy átütő győzelem az amerikaiak személyiségi jogai számára a digitális korban." A Legfelsőbb Bíróság frissítette az adatvédelmi törvényt, amelyre hosszú évek óta égető szüksége volt, és végre összhangba hozta a modern élet valóságával. - mondta ma az ACLU.

Forrás: CNN

Bővebben a témákról: Bíróság, gps, okostelefonok, helyadatok, Adatvédelem, közérdek, US