Masser af pæne UI-tweaks fundet i den lækkede Windows 10 Build 10125

Ikon for læsetid 1 min. Læs

Læsere hjælper med at understøtte MSpoweruser. Vi får muligvis en kommission, hvis du køber via vores links. Værktøjstip-ikon

Læs vores oplysningsside for at finde ud af, hvordan du kan hjælpe MSPoweruser med at opretholde redaktionen Læs mere

Tidligere i dag rapporterede vi, at Windows 10 Build 10125-skærmbilleder blev lækket online. Vi dækkede nogle af de store ændringer, der blev opdaget på bygningen, inklusive de opdaterede ikoner og tilbage-knap-funktionalitet i tablet-tilstand. Der er også masser af små UI-tweaks i bygningen. Find nogle af dem nedenfor,

1) Jumplister på proceslinjen har ikke noget nyt design. Den er nu berøringsvenlig og har et moderne udseende.

Windows 10 Build 10125 UI Tweaks 2

2) Hamburgermenuikonet på startskærmen kan nu give besked om, at nye apps er installeret ved hjælp af en indikator. Tjek det ud på billedet nedenfor.

Windows 10 Build 10125 UI Tweaks

3) Dato og tid har nu et raffineret udseende.Windows 10 Build 10125 UI Tweaks 3

4) Statuslinjen vist i proceslinjeikonet bevæger sig nu fra bund til top i stedet for venstre mod højre.Windows 10 Build 10125 UI Tweaks 1

Kilde: Roman

Mere om emnerne: Byg 10125, downloade, lækket, Screenshots, Opdaterede ikoner, Windows 10, Byg Windows 10 10125