Masser af pæne UI-tweaks fundet i den lækkede Windows 10 Build 10125
1 min. Læs
Udgivet den
Læs vores oplysningsside for at finde ud af, hvordan du kan hjælpe MSPoweruser med at opretholde redaktionen Læs mere
Tidligere i dag rapporterede vi, at Windows 10 Build 10125-skærmbilleder blev lækket online. Vi dækkede nogle af de store ændringer, der blev opdaget på bygningen, inklusive de opdaterede ikoner og tilbage-knap-funktionalitet i tablet-tilstand. Der er også masser af små UI-tweaks i bygningen. Find nogle af dem nedenfor,
1) Jumplister på proceslinjen har ikke noget nyt design. Den er nu berøringsvenlig og har et moderne udseende.
2) Hamburgermenuikonet på startskærmen kan nu give besked om, at nye apps er installeret ved hjælp af en indikator. Tjek det ud på billedet nedenfor.
3) Dato og tid har nu et raffineret udseende.
4) Statuslinjen vist i proceslinjeikonet bevæger sig nu fra bund til top i stedet for venstre mod højre.
Kilde: Roman